Krótka lekcja historii „Generał Nil”

Dnia 24 lutego, klasy 1a i 2a udały się wraz opiekunami do Centrum Kultury Jędrzejów na projekcję filmu pt. „Generał Nil”. Bezpośrednio przed filmem, kilka słów do młodzieży skierował Starosta Powiatu Jędrzejowskiego, pan Paweł Faryna. Następnie postać generała przedstawił zebranym Burmistrz Jędrzejowa, pan Marcin Piszczek. Inicjatywa powstała z myślą o przybliżeniu młodym ludziom postaci jednego z Żołnierzy Niezłomnych. Generał August Emil Fieldorf ps. „Nil” był w czasie II wojny światowej organizatorem i szefem Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej. Od 1943r., w ścisłym zakonspirowaniu, tworzył strukturę organizacji „Nie”(Niepodległość), której celem było podtrzymanie „ducha narodu” na czas po ewentualnym zakończeniu konfliktu z Niemcami i wejścia Armii Czerwonej na tereny okupowanej Polski. 16 kwietnia 1952r. Sąd Wojewódzki w Warszawie skazał go na podstawie fałszywych oskarżeń na karę śmierci. Egzekucję wykonano w więzieniu mokotowskim 24 lutego 1953r. Ta zbrodnia sądowa sprzed 73 lat pozostaje nierozliczona – sprawcy nie zostali ukarani. Nie odnaleziono też miejsca pochówku ciała „Nila”. W 1989r. Generał został zrehabilitowany.
/RW/JP/