Światowy dzień walki z depresją
23 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Depresją- dzień, który przypomina nam, jak ważne jest dbanie o zdrowie psychiczne oraz wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. Z tej okazji uczniowie klas 1a, 1b, 2a, 2b i 4c Zespołu Szkół w Sędziszowie wzięli udział w zajęciach profilaktycznych dotyczących „Nastoletniej depresji”. W czasie tych zajęć dyskutowano na najważniejsze tematy związane z depresją, jej objawami i przebiegiem, a także o tym, jak można wspierać chorego i jakie formy pomocy są dostępne. Po zajęciach powstała także gazetka szkolna, zwracająca uwagę na ważność tego tematu.
Według Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest jedną z najczęstszych chorób na świecie. Depresja to choroba, która może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, sytuacji życiowej czy doświadczeń. Często rozwija się po cichu, a jej objawy bywają trudne do zauważenia. Dlatego tak ważne jest, abyśmy byli uważni na siebie i innych, potrafili rozmawiać o emocjach oraz nie bali się prosić o pomoc.
W naszej szkole zwracamy szczególną uwagę na budowanie atmosfery bezpieczeństwa, wsparcia i zrozumienia. Pamiętajmy, że rozmowa, życzliwość i obecność mogą mieć ogromne znaczenie dla osób przeżywających trudności.
Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia – nie jesteś sam. Warto zwrócić się do bliskiej osoby, nauczyciela lub specjalisty.
Zawsze znajdzie się ktoś, kto poda Ci rękę.
Jeśli potrzebujesz natychmiastowego wsparcia, możesz skorzystać z bezpłatnych numerów pomocowych:
- ( 116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
- ( 22 484 88 01 – Antydepresyjny Telefon Zaufania
- ( 800 70 22 22 – Całodobowa Linia Wsparcia
- ( 800 012 005 – Telefon Pogadania
- ( 509 018 019 – Niebieska Linia
/JW/












