Wystawa 140 lat od powstania Drogi Żelaznej
W dniu 09.09.2025r.uczniowie klas 3tka i 5tkla wzięli udział w uroczystym otwarciu wystawy i prelekcji z okazji 140 lat od powstania Drogi Żelaznej Iwangrodzko-Dąbrowskiej zorganizowanej przez SCK w Sędziszowie. Budowa tej linii kolejowej, zapoczątkowana w 1885 roku, miała kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego i komunikacyjnego regionu oraz całego Królestwa Polskiego.

Droga Żelazna Iwangrodzko-Dąbrowska została zaprojektowana jako część sieci kolejowej w Królestwie Polskim w czasach zaborów. Łączyła strategicznie ważne punkty: twierdzę Iwangród (obecny Dęblin) z Dąbrową Górniczą, leżącą w centrum Zagłębia Dąbrowskiego. Linia ta miała na celu zarówno ułatwienie transportu towarów przemysłowych, jak i zapewnienie sprawnej logistyki wojskowej. Bez cienia wątpliwości przyczyniła się do powstania i rozwoju miast, miasteczek i miejscowości położonych na jej szlaku. Do dziś służy do transportu ludzi i towarów.






